کد خبر : 60799
تاریخ انتشار : یکشنبه 26 شهریور 1402 - 18:12

کهگیلویه و بویراحمد بالگرد امدادی ندارد/جان یک مصدوم در کوه، در خطر است

کهگیلویه و بویراحمد بالگرد امدادی ندارد/جان یک مصدوم در کوه، در خطر است

به گزارش پایگاه خبری پیشرفت استان تلاش نیروهای امدادی استان کهگیلویه و بویراحمد پس از ۳۱ ساعت برای نجات و انتقال مصدوم باشتی بدلیل نبود بالگرد و اورژانس هوایی بی نتیجه مانده است. «جهانبخش وحدت نژاد»، رئیس اورژانس ۱۱۵ استان کهگیلویه و بویراحمد در تشریح این حادثه به خبرنگار ایسنا گفت: ساعت ۱۹ و ۳۰

کهگیلویه و بویراحمد بالگرد امدادی ندارد/جان یک مصدوم در کوه، در خطر است

به گزارش پایگاه خبری پیشرفت استان تلاش نیروهای امدادی استان کهگیلویه و بویراحمد پس از ۳۱ ساعت برای نجات و انتقال مصدوم باشتی بدلیل نبود بالگرد و اورژانس هوایی بی نتیجه مانده است.

«جهانبخش وحدت نژاد»، رئیس اورژانس ۱۱۵ استان کهگیلویه و بویراحمد در تشریح این حادثه به خبرنگار ایسنا گفت: ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه پنجشنبه ۲۳ شهریورماه ۱۴۰۲ طی تماس مردمی، برای انتقال یک مرد مصدوم ۱۰۰ کیلویی باشتی در ارتفاعات کوه‌های پیرهادی این شهرستان بعلت سقوط از ارتفاع، درخواست امداد و کمک رسانی دریافت کردیم.

وی افزود: با وجود این‌که چندین اکیپ هلال احمر، اورژانس و نیروهای مردمی در گیر این حادثه هستند اما تاکنون بدلیل نبود بالگرد موفق نشده ایم که این فرد مصدوم را به پایین کوه و مراکز درمانی انتقال دهیم.

وحدت نژاد با بیان اینکه منطقه صعب العبور و کوهستانی است و شرایط مصدوم مطلوب نیست، اظهار کرد: با توجه به این که بالگرد اورژانس هوایی استان حدود سه ماه پیش در حین ماموریت سقوط کرد، از استان‌های همجوار درخواست بالگرد کرده‌ایم اما  هنوز کمکی نرسیده و این فرد مصدوم پس از ساعت ها همچنان در ارتفاعات درد می‌کشد.

رئیس اورژانس ۱۱۵ استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: نبود بالگرد اورژانس به معضلی برای استان کهگیلویه و بویراحمد تبدیل شده است و با وجود پیگیری‌های اورژانس و دانشگاه علوم پزشکی استان اما تامین بالگرد به رایزنی و پیگیری‌های جدی‌تر در سطح کلان نیاز دارد.

وحدت نژاد تصریح کرد: از استاندار و مجمع نمایندگان  و مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد و مسئولان کشوری انتظار داریم بصورت جدی پیگیر تامین بالگرد اورژانس هوایی این استان محروم، کوهستانی، سخت گذر، با پراکندگی بالا، دورافتاده، گردشگرپذیر و حادثه خیز شوند؛ چراکه جان مادران باردار، بیماران قلبی و مغزی، مارگزیده‌ها و مصدومان سوانح و حوادث طبیعی و غیرطبیعی، به وجود بالگرد در این استان وابسته است.

وی ادامه داد: در برخی استان‌ها که شرایط استان ما را ندارند هفت یا هشت بالگرد امدادی وجود دارد، اما در استان کهگیلویه و بویراحمد بدلیل نبود پیگیری جدی هم اکنون فاقد بالگرد هستیم که با توجه به شرایط استان نیاز مبرم و جدی به بالگرد داریم.

رئیس اورژانس ۱۱۵ استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در صورتی که اورژانس هوایی استان بالگرد داشت یک ساعته عملیات نجات و انتقال این مرد مصدوم انجام می شد اما هم اکنون پس از ۳۱ ساعت، تلاش نیروهای امدادی و مردمی برای انتقال از ارتفاعات تاکنون بی نتیجه مانده است و هنوز نصف راه را هم بدلیل سخت گذر بودن منطقه طی نکرده اند.

وحدت نژاد تاکید کرد: نیروهای هلال احمر، اورژانس و مردمی آنچه در توان داشتند برای نجات این فرد مصدوم انجام دادند اما نتیجه ای نداشت و نیاز به بالگرد داریم.

وی اظهار کرد: از زمان سقوط بالگرد اورژانس هوایی استان کهگیلویه و بویراحمد تاکنون برای ۷ مورد شامل انتقال زن باردار، مارگزیده، سقوط از ارتفاع و سکته مغزی و قلبی و سوانح و حوادث، به امداد هوایی در مناطق محروم، دور افتاده، سخت گذر و کوهستانی استان نیاز داشته‌ایم اما بدلیل نبود بالگرد نتوانسته ایم به آنها امدادرسانی کنیم و حتی یک نفر از آنها فوت کرد!

وحدت نژاد بیان کرد: با وجود پیگیری های صورت گرفته از سوی مسئولان اورژانس و دانشگاه علوم پزشکی استان برای تامین بالگرد اورژانس هوایی، تاکنون نتیجه ای نگرفته ایم.

سقوط یک مرد در کوههای کهگیلویه و بویراحمد، نبود بالگرد و امداد ناتمام

همچنین «کاظم فلاحی دوست»، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در این خصوص گفت: منطقه ای که این آقا از ارتفاع سقوط کرده و مصدوم شده صعب العبور و کوهستانی است، نیروهای هلال احمر به منطقه اعزام شدند اما اینقدر این منطقه خشن و سخت گذر است که تنها با بالگرد امکان امدادرسانی و انتقال به مراکز درمانی وجود دارد.

وی افزود: نیروهای هلال احمر و مردمی با قاطر و الاغ خود را با سختی و مشقت به محل فرد مصدوم رسانده اند اما مصدوم در کل بدن احساس درد دارد و احتمال اینکه خونریزی داخلی کرده باشد وجود دارد و باید سریع تر امداد هوایی انجام شود اما در استان بالگرد نداریم و از استان‌های همجوار درخواست بالگرد کردیم و تاکنون به منطقه اعزام نشده است.

فلاحی دوست با تاکید مجدد بر نیاز استان به بالگرد اظهار کرد: حدود ۲۰ نفر نیروی امدادگر هلال احمر و حدود ۳۰ نفر نیروی مردمی به محل مصدوم رسیده اند اما بخاطر توپوگرافی منطقه و کوهستانی و سخت گذر بودن کاری از دستشان بر نمی آید و نیاز به بالگرد است.

به گزارش ایسنا، مدتی است که استان کهگیلویه و بویراحمد بدلیل سقوط بالگرد اورژانس هوایی، فاقد بالگرد است و برای امدادرسانی ها فوری با چالش و مشکلات جدی مواجه می باشد.

در مواردی که فاصله بین محل حادثه و مراکز درمانی زیاد است و یا اینکه زمان نقش کلیدی در درمان بیمار دارد، انتقال هوایی بیماران به مراکز درمانی بهترین راه نجات جان‌هاست در واقع در شرایطی که آمبولانس به‌علت نبود سرعت کافی یا دور بودن مسافت نمی‌تواند به کمک بیمار بشتابد، از بالگرد استفاده می‌شود.

گروه اورژانس هوایی مجهز به وسایلی شامل درمان‌های سبک و تجویز دارو، دستگاه نوار قلب، دستگاه تنفس مصنوعی و برانکارد است که می‌تواند معالجه بیمار و فرد مجروح را تا رسیدن به بیمارستان به عهده بگیرد. اغلب از آمبولانس هوایی برای دسترسی به نقاط دور افتاده، کوهستانی، سخت‌گذر و یا دارای اهمیت زمانی استفاده می‌شود.

بیشترین خدماتی که تاکنون در کشور از سوی اورژانس هوایی انجام شده انتقال مادران باردار پرخطر، رساندن اعضای پیوندی، انتقال بیماران سکته قلبی و مغزی و سوختگی و یا سوانحی همچون سیل،زلزله سقوط هواپیما، تصادف، سقوط از ارتفاع و یا هر حادثه غیرمترقبه دیگر بوده است.

استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان استانی کوهستانی، سخت گذر، دورافتاده، گردشگرپذیر و حادثه خیز کشور، اورژانس هوایی ندارد و در انتظار توجه ویژه مسئولان برای تامین این نیاز ضروری است.

طی چند سال اخیر که استان کهگیلویه و بویراحمد اورژانس هوایی بهره مند شده بود، مرگ مادران باردار در این استان به صفر رسیده بود.

سقوط یک مرد در کوههای کهگیلویه و بویراحمد، نبود بالگرد و امداد ناتمام

یادآور می شود که ۱۶ مرداد امسال بود که یک محیط بان پارک دنا در تعقیب و گریز شکارچیان متخلف از ناحیه پا دچار مصدومیت شد و در ارتفاع چهار هزار متری گرفتار و نیاز به کمک داشت که نیروهای اورژانس و هلال احمر به کمک شتافتند اما با توجه به توپوگرافی، سخت گذر بودن و شرایط کوهستانی منطقه نیاز به بالگرد برای نجات این محیط بان بود که پس از دو شبانه روز محیط‌بان مصدوم با سختی کامل به مراکز درمانی انتقال داده شد.

منبع : ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.