کد خبر : 2470
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۷:۰۳

مسئولیت پارک جنگلی به عهده کیست؟

مسئولیت پارک جنگلی به عهده کیست؟

پدرام ئیلانی// پارک جنگلی شهریاسوج به عنوان یکی از بزرگترین پارک های جنگلی جنوب کشور قابلیت بدل شدن به یکی از مهمترین مراکز گردشگری استان را دارد. این پارک جنگلی که بر بلندی های مشرف به شهریاسوج قرار دارد، یکی از زیباترین جنگل ها را دارا می باشد و به لحاظ آب و هوا از

پایگاه خبری تحلیلی پیشرفت استان؛

پدرام ئیلانی// پارک جنگلی شهریاسوج به عنوان یکی از بزرگترین پارک های جنگلی جنوب کشور قابلیت بدل شدن به یکی از مهمترین مراکز گردشگری استان را دارد. این پارک جنگلی که بر بلندی های مشرف به شهریاسوج قرار دارد، یکی از زیباترین جنگل ها را دارا می باشد و به لحاظ آب و هوا از آب و هوای بسیار مطلوبی برخوردارد است که  افراد بسیاری را که به دنبال کنجی دنج با نمایی رویایی می باشند را، به سوی خود فرا می خواند تا با دیدن مناظری زیبا و گوش فرا دادن به اصوات طبیعت و پرندگان، روح و تن خسته خویش را جانی دوباره دهند. این پارک از چنان جاذبه ای برخوردار است که اگر بگوییم این پارک جنگلی، نگین شب های شهریاسوج می باشد، اغراق نکرده ایم. همچنین سکوت شب و قابلیت نظاره مناظر کم نظیر در این پارک جنگلی سبب ایجاد تمایل شهروندان و گردشگران به منظور گذراندن اوقات خوش شبانگاهی افراد در این پارک جنگلی می باشد. 
متاسفانه مدت زمان زیادی است که این تفرجگاه طبیعی، درگیر مسائل و مشکلات اداری گشته است و نزاع بر مالکیت آن سبب شده است تا شهروندان و گردشگران نتوانند از خدمات این تفرجگاه به نحو مطلوب برخوردار شوند. در دوره ریاست سید موسی خادمی بر استانداری کهگیلویه و بویراحمد و ریاست محمدعلی جاوید بر شهرداری یاسوج، طی رایزنی هایی مقرر گردید که بخش عظیمی از پارک جنگلی یاسوج به وزارت نفت جهت انجام سرمایه گذاری و ایجاد هتل و مجتمع خدمات رفاهی و گردشگری واگذار گردد. اما اکنون پس از سالها نه تنها هیچ اقدامی انجام نشده است، بلکه متولی این پارک نیز مشخص نمی باشد.
متاسفانه طی تعطیلات هفته ای که گذشت، پارکی به این عظمت نه از روشنایی برخوردار بود و نه سرویس های بهداشتی آن آماده خدمات دهی به گردشگرانی بود که این تفرجگاه را به منظور گشت و گذار و استراحت انتخاب نموده بودند. خاموشی پارک جنگلی و عدم خدمات دهی آن به گردشگران و مسافران زمانی اتفاق افتاد که استقبال گردشگران از شهر یاسوج در تعطیلات عید فطر آن قدر بالا بود که یافتن مکانی برای استراحت، برای گردشگران بدل به رویایی دست نیافتنی شد. زیرا تمامی زیرساخت های گردشگری و اقامتگاه های این شهرستان با تکمیل ظرفیت مواجه شدند و حتی در پارک ها و فضاهای سبز شهری، جایی برای سوزن انداختن نمانده بود. 

مادامی که به شرایط پیشین بازنگردیم، نمی توانیم پاسخگوی خواست شهروندان باشیم
نستهن مقدم شهردار یاسوج با بیان اینکه شهرداری تفرجگاه پارک جنگلی را به حال خود رها نکرده است، اظهار تاسف کرد و گفت: طبق تصمیم گیری که سال گذشته انجام شد، شهرداری پارک جنگلی را به سرمایه گذار شرکت نفت واگذار و اقاله شده است. 
مقدم ادامه داد: با این حال شهرداری به طور کامل پارک جنگلی را به حال خویش رها نکرده است و خدماتی همچون جمع آوری زباله، تامین آب سرویس های بهداشتی و روشنایی این پارک توسط پرسنل شهرداری انجام می شود.
شهردار مرکز استان در پاسخ به سوال خبرنگار بشارنیوز مبنی بر اینکه چرا در پارک جنگلی یاسوج خدمات مطلوبی ارائه نمی شود، پاسخ داد: مادامی که به شرایط پیشین بازنگردیم، نمی توانیم پاسخ گوی مطالبات و خواست عمومی شهروندان باشیم، وی افزود: ما نمی توانیم از یک طرف پارک جنگلی را اقاله و تحویل شرکت نفت و اداره منابع طبیعی نماییم و از سویی دیگر مسئولیت آن را عهده دارد باشیم. وی با تاکید بر اینکه شهرداری همچنان برخی از خدمات را به پارک جنگلی ارائه می دهد، افزود: علی رغم اینکه شهرداری هیچ مسئولیت در قبال پارک جنگلی ندارد، اما در خصوص بهداشت، تامین آب سرویس های بهداشتی و روشنایی هیچ کوتاهی نخواهیم داشت.

واگذاری پارک جنگلی به وزارت نفت در حد حرف مسکوت مانده است
لطف الله مسعودی مدیرعامل شرکت  پخش فراورده های نفتی استان کهگیلویه و
بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار بشارنیوز با بیان اینکه تاکنون پارک جنگلی
یاسوج به وزارت نفت واگذار نشده است، اظهار داشت: براساس تصمیم گیری های
مقامات استانی و وزارت نفت مبنی بر آنکه پارک جنگلی یاسوج جهت سرمایه گذاری
در حوزه های تفریحی، رفاهی و گردشگری به وزارت نفت واگذار شود، برنامه
ریزی هایی انجام شد که تاکنون این برنامه ها به آن صورت که باید، پیش نرفته
است. مسعودی افزود: تاکنون واگذاری پارک جنگلی به وزارت نفت در حد حرف
باقی مانده است.
مدیرعامل پخش فراورده های نفتی استان با بیان اینکه
وزارت نفت تصمیم دارد در این مکان اقدام به احداث هتل و اقامتگاه های لوکس و
مجتمع های تفریحی و ورزشی نماید، افزود: به ثمر نشستن این طرح سبب رونق
صنعت گردشگری، رونق اقتصادی، رونق فرودگاه یاسوج و حتی ایجاد اشتغال برای
شهروندان یاسوجی خواهد بود. 
مسعودی با ابراز گلایه از سنگ اندازی و
تعلل در مراحل اداری واگذاری پارک جنگلی به وزارت نفت، اظهار کرد: ما تمایل
داریم که هر چه سریع تر واگذاری این پارک به وزارت نفت انجام شود تا هرچه
سریع تر طرح های این وزارت خانه به بهره برداری برسند. وی افزود: این طرح
پس از بهره برداری بیش از سیصد نفر اشتغال ایجاد خواهد کرد. این مقام مسئول
در پایان اظهار کرد: ناهماهنگی های اداری سبب شده است تا مراحل قانونی
واگذاری این طرح تاکنون به نتیجه نرسد.

کمیته فنی منابع طبیعی تصمیم گیرنده واگذاری و یا عدم واگذاری پارک جنگلی است
هجیر افشون مدیرکل دفترفنی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه مجموعه پارک جنگلی با مساحتی حدود نهصد و سی و دو هکتار در سالیان گذشته و طی قراردای توسط اداره کل منابع طبیعی به شهرداری واگذار شد، اظهار داشت: هفتاد و پنج هکتار از مجموع نهصد و سی و دوهکتار اقاله و به منابع طبیعی برگردانده شد تا آن را در اختیار شرکت نفت قرار دهد. وی ادامه داد: متاسفانه تاکنون علی رغم برگزاری جلسات متعدد، طی روند واگذاری به شرکت نفت موفق نبوده است. وی با اشاره به آخرین جلسه ای که با محوریت واگذاری این منطقه به شرکت نفت برگزار شد، افزود: قرار شد در کمیته فنی منابع طبیعی مصوب شود که این فضا تحویل شرکت نفت شود که تاکنون انجام نشده است.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.